Asuntosalkku

Kohteet 30.06.2018

KaupunkiKohteita (kpl)Huoneistoja (kpl)Pinta-ala (m2)Arvostus (1 000 euroa)
Yhteensä1271601103 404194 561
Helsingin seutu394163097876 948
 Vantaa8143973916660
 Kirkkonummi410469701321+
 Kerava3434 18010781
 Helsinki629219010611
 Järvenpää32016406112
 Muut1577626119564
Suuret kaupungit4135423 40057 112
 Lahti9120716316319
 Tampere62518397013
 Raiso47040706914
 Turku51912696839
 Oulu82920886374
 Suuret keskustaajamat, muut991697313653
Keskisuuret kaupungit4683149 02660 503
 Hämeenlinna36431607811
 Kotka518610 4527 748
 Rovaniemi5834 8716 343
 Porvoo3442 8435 994
 Savonlinna3683 7825 090
 Muut2838623 99827 534

Ulkopuolinen arvioitsija on antanut arviolausunnon Orava Asuntorahaston omistamien sijoituskiinteistöjen arvosta. Ulkopuolisen arvioitsijan Jones Lang LaSalle Finland Oy:n (JLL) arvio sijoituskiinteistöjen arvosta 31.12.2017 oli 2,9 % alhaisempi kuin yhtiön omalla arvostusmenetelmällä laskettu taseen käypä arvo 31.12.2017. Lisäksi yhtiö sai JLL:n kvantitatiivisella mallilla lasketun arvion kiinteistökannan arvosta. Se oli 0,4 % prosenttia korkeampi kuin yhtiön oman arvostusmenetelmän lopputulos. Yhtiö on suorittanut tarkastelun omalla arvostusmenetelmällä saadun arvostuksen ja ulkopuolisen arvion välillä. Ero on arviointitarkkuuden puitteissa.